Jana Stejskalová

Jak vybrat (nejen) běžeckou obuv?

MENU

V poslední době, se mě stále častěji lidé ptají, jaké bych jim doporučila boty na běhání (ev. Nordic Running a Nordic Walking). Zajímá je, jakou obuv používám, aby si takové pořídili. Moje odpověď je vždy stejná: „Boty, které mám já, s největší pravděpodobností nebudou ty správné boty pro Vás.“

Nabídka běžecké obuvi na trhu je tak široká, že mnozí při výběru tápou. Většina kupujících se dívá na design – začínají tím, že boty se jim především musí líbit, přičemž také záleží na ceně (resp. výši slevy). Dalšími faktory výběru obuvi jsou: značka, velikost a rozdělení na pánské/dámské/dětské. A tím výběr většinou končí… To je ale, bohužel, málo!

Mezi další a důležité činitele výběru optimální obuvi ještě např. patří:

1. VYUŽITÍ

Před tím, než si vyberete vhodný typ běžecké obuvi, byste si měli říci, k jakému účelu mají Vaše nové běžecké boty sloužit. Zda chcete boty TLUMIVÉ – tréninkové, TRAILOVÉ – do přírody, ZÁVODNÍ nebo SILNIČNÍ na tvrdý podklad.

2. ČETNOST BĚHÁNÍ

Odpovězte si na otázku, jak často běháte/jak často budete běhat. Běháte 1x týdně? 2x či 3x a častěji nebo běháte závodně? Podle toho také obuv vybírejte!

3. TYP DOŠLAPU

Určitě byste měli znát typ svého chodidla, abyste si pořídili obuv, která odpovídá Vašim potřebám a biomechanice těla.

Existují 3 typy nášlapu:

PRONACE – je typ došlapu, při kterém se chodidlo vychyluje směrem dovnitř (nohy do „X“). Podíváte-li se na podrážku Vašich stávajících bot, uvidíte, že nejvíce jsou boty opotřebované na vnitřní straně podrážky.

SUPINACE – jedná se o typ došlapu, kdy vychylujete chodidlo směrem ven (nohy do „O“). Nejvíce zatěžovaná místa jsou v tomto případě na vnější straně podrážky.

NEUTRÁLNÍ NÁŠLAP – ideální varianta, kdy není podrážka na žádné straně výrazně opotřebovaná.

Jak již bylo zmíněno, abyste alespoň orientačně zjistili typ Vašeho došlapu, stačí otočit botu a podívat se na podrážku, jestli ji máte na nějaké straně „ošoupanou“. Vůbec nejlepším řešením však je běžecká diagnostika na běžeckém pásu, kterou v dnešní době specializované obchody s běžeckou obuví nabízejí.

10 tipů pro výběr běžecké obuvi:

  1. Boty si raději kupujte ve specializovaném obchodě, kde si můžete vyzkoušet celou řadu značek a modelů. Se správným výběrem Vám navíc pomůže odborný personál.
  2. V případě, že si chcete boty koupit v e-shopu, mějte je předem vyzkoušené a nestřílejte tzv. „od pasu“. Většina dobrých internetových obchodů však nabízí kategorie produktů, které Vám správný výběr obuvi velmi usnadní.
  3. Vyhněte se nákupu běžeckých bot ve velkých sportovních řetězcích, které nejsou na běh specializované. Na odbornou radu a kvalitnější běžeckou obuv zde téměř nenarazíte.
  4. Boty by Vám měly sedět ihned. Kupujete-li si již značkovou/kvalitní obuv, tak bota i po naběhaných kilometrech bude držet svůj tvar. Nepočítejte s tím, že se Vám ji podaří tzv. „rozběhat“ a roztáhnout.
  5. Boty si kupujte raději odpoledne než ráno! Během dne noha zvětší svůj objem (nateče). Pokud byste si koupili boty ráno, odpoledne by Vás mohly nepříjemně tlačit.
  6. Nekupujte si boty, které Vám jsou „akorát“! U běžeckých bot raději volte obuv cca o číslo větší.
  7. Chcete-li celoroční obuv (do horšího počasí), vybírejte boty s membránou, ve které Vám zůstane noha déle suchá. Pozor však na běhání v teplejších dnech – „upečete“ se v ní.
  8. Boty zkoušejte vždy v ponožkách, ve kterých chodíte běhat. Je rozdíl, zkoušíte-li je v tenkých ponožkách, ale běháte v silnějších.
  9. V případě, že máte jednu nohu větší než druhou, tak vždy zkoušejte a vybírejte velikost obuvi právě podle té větší.
  10. Na botách příliš nešetřete, kvalitní boty Vám Vaši investici mnohonásobně vrátí v podobě příjemného a zdravého běhání! I když ne vždy platí pravidlo, že čím dražší tím lepší.

A po jak dlouhé době byste měli běžecké boty vyměnit za nové?

Výrobci udávají garantovaný počet kilometrů (cca 1000 km). Raději než doporučení výrobců, kteří chtějí, abychom si co nejdříve koupili další nové boty, řiďte se svými pocity! Zda Vás již bolí při běhání paty, protože je Vaše podrážka opotřebovaná, po každém běhu výrazně cítíte kolena apod.

V neopotřebovaných botách, které pěkně tlumí dopad, si běh užijete mnohem více…

(Autor: Mgr. Jana Stejskalová, 608 815 146, www.faktorplus.cz)