Jana Stejskalová

Začněte s pohybem chytře

MENU

Konzumní způsob života dnešní společnosti se vyznačuje především nedostatkem pohybu a nerovnováhou mezi příjmem a výdejem energie. Lidé ztratili vztah ke sportu a volnočasovým pohybovým aktivitám. Naproti tomu si našli partnerství nové, kterým je záliba v jídle. Přijímají ve stravě podstatně více energie, než jsou schopni vydat a jejich organizmus si vytváří nepotřebné energetické rezervy. Výsledkem takového počínání je nadváha či obezita.

Najdou se ale i jedinci, kteří se rozhodli skoncovat s výše uvedeným způsobem života a udělat něco pro své zdraví. Mnohdy však nevědí jak správně začít, aby se vyhnuli zbytečným omylům. Těm všem, ale nejen jim, chci říci, že pouze změna jídelníčku nestačí, přestože je sestaven správně a zdravě. Nezařadíte-li do svého plánu také přiměřené pohybové aktivity (fyzickou zátěž), nesetkáte se pravděpodobně s očekávaným úspěchem.

Ovšem pozor na to, co děláte a jak! Důsledkem špatného životního stylu nejsou jen kila navíc nebo nemoci srdečně cévního systému či cukrovka 2. typu apod., jsou to i poruchy podpůrného pohybového aparátu (tedy kostry a kosterního svalstva), které se např. v případě kosterních svalů projevují tzv. svalovými dysbalancemi (nerovnováhou). A to je jeden z dobrých důvod k zamyšlení pro všechny, kteří se rozhodli něco udělat se svým zdravím a tělesnou schránkou.

Jak na to? Především je třeba vybírat pohybové aktivity přiměřeně ke svému zdravotnímu stavu, úrovni kondice i možnostem a vždy po předchozí alespoň teoretické přípravě. Osobně bych se přimlouval za to, alespoň v začátcích raději vyhledat odbornou pomoc. Tak se sníží riziko případných zdravotních komplikací a jiných nepříjemností, jež velmi často potkávají právě ty jedince, kteří do toho skočili tzv. po hlavě a bez předchozí základní teoretické a praktické přípravy.

A proto, než se pustíte do pohybových činností, měli byste vědět, jak na tom vaše svaly jsou. Zjistěte si, které svaly či jejich skupiny máte zkrácené nebo ochablé. Také není na škodu znát úroveň opotřebení alespoň velkých kloubů. To oceníte zejména při výběru optimální pohybové aktivity, která má naplňovat vaše představy a cíle. Pak na základě objektivního zhodnocení vaší tělesné schránky byste měli začít se cvičením zaměřeným na odstranění dysbalancí, to provádět pravidelně, pečlivě a být trpěliví.

Tato průpravná činnost nebo chcete li, přípravné období, však nevylučuje, že se v souběhu již začnete byť s ohledem na vaše možnosti, věnovat zvoleným pohybovým činnostem. Pokud ovšem chcete být ve svém snažení úspěšní, je skutečně důležité vnímat vyrovnávací cvičení jako přípravu, která vám umožní se vybraným sportům či sportu věnovat bez omezení, dlouhodobě a ve zdraví. Totiž právě vyrovnávací, kompenzační, protahovací a jiná cvičení jsou také jakousi vaší prevencí, jak se vyhnout případným zdravotním komplikacím, které většinou přináší přemíra snahy s absencí alespoň základních vědomostí nebo odborného vedení. V opačném případě by mohl laický přístup na dlouhou dobu pohřbít vaše snahy a naděje.

NÁŠ TIP!

Ze všech sportovních disciplín, v rámci jejich spektra, se jeví jako nejkomplexnější, nejpřirozenější a velmi účinný i bezpečný Nordic Walking. Ovšem i zde, tak jako v jiných odvětvích platí, že bez odborného vedení alespoň v začátcích si můžete přivodit zdravotní komplikace. Navíc chodíte-li špatně, nemůžete očekávat účinky, které vám může tato fenomenální aktivita nabídnout. Naopak si můžete vytvářet stereotypy vedoucí k výše zmíněným svalovým dysbalancím, následně i drobným zdravotním komplikacím.

(Autor: Mgr. Petr Jež, 2015)