Jana Stejskalová

Žaludovka – žaludová káva, alternativa k pravým i obilným kávám

MENU

Žaludovka je alternativou k obilným i pravým kávám a vychází z polozapomenuté moudrosti našich předků a jejich těsného sepětí se silami přírody a jejími plody.

Dávno před příchodem kávy a čaje do Evropy byla žaludová káva populární hlavně u slovanských národů, o významu žaludů v lidské potravě ale psali již římští klasikové Ovidius a Vergilius.

Žaludová káva zklidňuje žaludek, játra a slezinu. Obsahuje velké množství tříslovin, které pomáhají proti průjmu, dále i mnoho bílkovin a škrobů. Je hutná a tak zasytí. Oproti klasické kávě neobsahuje kofein, takže si ji mohou dopřát i lidé, kteří by ho z nějakého důvodu neměli konzumovat.

Vychutnejte si žaludovku horkou či vychlazenou, samotnou nebo s přídavkem mléka či medu…

Jak si domácí žaludovku připravit?

Žaludy po nasbírání necháme týden při pokojové teplotě (na zkoušku Vám vystačí půl kila žaludů). Trošku seschnou, kdy se jádro oddělí od skořápky. Potom žaludy vyloupneme – nejlépe špičatým nožem, který zapíchneme do žaludu a „zakrojíme“ – žalud se pěkně rozlouskne. Následně odstraníme slupku (pokud se Vám slupka z jádra nepodařila odstranit – nevadí, opražíme ji se žaludy a poté sloupneme rozetřením v dlaních). Přelijeme vroucí vodou a necháme vychladnout. Následně slijeme a opakujeme ještě 2x. Je to proto, aby se ze žaludů vylouhovala hořkost.

Necháme oschnout a potom žaludy pražíme při 230°C cca 45 minut. Průběžně promícháváme a postupně vybíráme ty, které jsou již hotové (tj. mají hořko-čokoládovou barvu). Opražené žaludy nameleme jako zrnkovou kávu. V případě, že máte rádi ochucenou kávu, můžete při mletí přidat i koření jako hřebíček, skořici apod.

Čím déle kávu louhujeme, tím je hořčí. Proto je lepší ji po 2-3 min. přecedit.

Teď už se jen pohodlně posadit…a přejeme dobrou chuť!